
Obsah článku:
Tříselná kýla (inguinal hernia) patří mezi nejčastější typ kýly. Projevuje se jako otok nebo bulka v třísle. Zduření bývá bolestivé a nejčastěji se objeví, když něco zvedáte.
Co způsobuje tříselnou kýlu
K tříselné kýle obvykle dochází, když tuková tkáň nebo část střeva pronikne do třísla v horní části vnitřní strany stehna. Protlačí se slabým místem v okolní svalové stěně (břišní stěna) do oblasti zvané tříselný kanál. Více informací o vzniku kýly najdete v našem předešlém článku. Tříselná kýla postihuje především muže.
Kdy je operace nezbytná
Pokud se příznaky kýly zhoršují a tím i život pacienta, je vhodné léčit tříselnou kýlu chirurgickým zákrokem. Výduť se při operaci tříselné kýly zatlačí zpět na své místo a zároveň se zesílí slabé místo v břišní stěně.
Jak probíhá operace
Tříselnou kýlu lze odstranit dvěma způsoby:
- Otevřená operace – při níž se provede řez, který umožní chirurgovi zatlačit kýlu zpět do břicha.
- Laparoskopická operace (klíčovou dírkou) – méně invazivní, ale obtížnější technika, při níž chirurg provede několik menších řezů, zavede nástroje a kameru a obsah kýly je navrácen zpět do dutiny břišní a následně je na postižené místo umístěna síťka.
Obě metody mají své výhody i nevýhody. Typ operace závisí na tom, která metoda vám vyhovuje, a na zkušenostech vašeho chirurga.
Zotavení po operaci kýly
Domů byste měli být schopni odejít nejpozději den po operaci. Je důležité dodržovat pokyny, které dostanete během pobytu v nemocnici. Především to, jak o sebe pečovat, které aktivity vynechat a jaké potraviny jíst, abyste předešli komplikacím po operaci kýly.
Většina lidí se po zákroku plně zotaví do 6 týdnů. Mnozí se pak mohou vrátit do práce a lehkým činnostem již do 2 týdnů. Vždy ale dodržujte pokyny chirurga a praktického lékaře, abyste předešli recidivě.